Silnik
Układ: V8
Kąt rozwarcia: 90°
Moc: 770 KM
Obr.: 18000/min max
Silnik bez doładowania o pojemności maksymalnie 2400ccm w układzie cylindrów V8.
Ograniczenie maksymalnych obrotów do 18000 obr/min.
Każdy kierowca może używać wymiennie tylko 8 silników w ciągu całego sezonu. Jeśli konieczne jest użycie dodatkowego silnika, kierowca zostaje ukarany przesunięciem o 10 pól startowych w tył stawki w pierwszym wyścigu, podczas którego użyty został dodatkowy silnik.
Zmiana kierowcy w trakcie sezonu nie uprawnia do nowej puli silników. Każdy silnik jest oznaczony przed pierwszym użyciem oraz po każdym wyścigu tak, aby można było stwierdzić czy i kiedy silnik był używany. Za użycie silnika uznaje się przekroczenie linii serwisowej (wyjazd z alei serwisowej na tor).
System KERS
Bolid może być wyposażony w jeden system KERS. Maksymalna moc pojedynczego systemu nie może być większa niż 60 kW. W trakcie wyścigu system nie może być doładowywany podczas postoju serwisowego (w pit stopie). Uwalnianie energii musi być pod całkowitą kontrolą kierowcy i zachodzić wyłącznie na torze w trakcie okrążenia. Uwalniana energia nie może przekroczyć 400 kJ na jednym okrążeniu.
Skrzynia biegów
Przekładnia
Każdy kierowca może używać tylko jednej skrzyni biegów w ciągu czterech kolejnych weekendów wyścigowych. Każda zmiana przekładni wiąże się z utratą pięciu pól startowych przez kierowcę.
Zmiana ustawień nowej skrzyni biegów w stosunku do poprzedniej kosztuje utratę kolejnych pięciu pól startowych.
Jeśli zawodnik nie ukończy którejkolwiek imprezy weekendu wyścigowego z powodu takiej awarii skrzyni biegów, której nie da się naprawić, wówczas kierowca może wymienić skrzynię biegów przed następnym startem bez utraty pozycji startowej.
Nieukończenie wyścigu z innych powodów nie upoważnia do wymiany skrzyni biegu, chyba, że był to czwarty kolejny weekend wyścigowy z tą skrzynią.
Za użycie skrzyni biegów uznaje się przekroczenie linii serwisowej. Zmiana kierowcy w trakcie czterech kolejnych weekendów wyścigowych nie uprawnia do zmiany skrzyni biegów.
Opony
szer.: 305-355 przód
szer.: 365-380 tył
śred.: 660-670
typ: gładkie (slick)
Jest tylko jeden dostawca opon do wyścigów Formuły 1 - firma Bridgstone, wybrany przez FIA na cały sezon i nie można używać innego.
Zestaw weekendowy obejmuje nie więcej niż:
- 14 zestawów do jazdy na nawierzchni suchej (dry), w tym:
po 7 zestawów wykonanych z mieszanki bardziej miękkiej i bardziej twardej; są to opony typu slik, czyli gładkie, bez bieżnika i rowków; zestaw bardziej miękki posiada zielony pasek na bocznej powierzchni opon odróżniający je od opon twardszych; na suchym torze zespół musi użyć obu typów opon w wyścigu; w czasie treningu i kwalifikacji kierowca może użyć nie więcej niż po dwa zestawy każdego typu opon do nawierzchni suchej;
- 4 zestawy do jazdy po nawierzchni mokrej i wilgotnej (intermediate). Takich opon używa się wyłącznie po ogłoszeniu "mokrej nawierzchni" przez dyrektora wyścigu; te opony są bieżnikowane, głębokość rowków jest ściśle określona regulaminem;
- 3 zestawy do jazdy po nawierzchni mokrej (wet); Takich opon również używa się wyłącznie po ogłoszeniu "mokrej nawierzchni" przez dyrektora wyścigu, z wyjątkiem ulewnego deszczu, kiedy wyścig zaczyna się jazdą za samochodem bezpieczeństwa, wówczas użycie tych opon jest obowiązkowe; te opony także są bieżnikowane.
Zmiana kierowcy w trakcje imprezy nie upoważnia do zmiany liczby zestawu opon. Oprócz opon do nawierzchni mokrej, kierowca zobowiązany jest to użycia opon do nawierzchni suchej w każdym wyścigu.
Opony mogą być wypełnione powietrzem, azotem lub dwutlenkiem węgla.
Wszystkie opony na początku weekendu mają nadany kod paskowy, co pozwala FIA monitorować sposób używania opon i daje wiedzę na temat ewentualnych odstępstw od regulaminu.
Aerodynamika
Tylny spojler szerokość: 75 cm
Tylny spojler wysokość: 95 cm
Przedni spojler szerokość: 180 cm
Przedni spojler prześwit: 7.5 cm
Budowa bolidu: materiały, wymiary, położenie i zakres są ściśle określone regulaminem. Każdy element aerodynamiczny musi odpowiadać tym wymaganiom. Zatem rozbudowane zestawy skrzydeł przednich, tylnych i bocznych muszą mieć ustalone wymiary i położenie.
Pod żadnym pozorem nie pozwala się na urządzenia i konstrukcje, których celem jest przybliżenie resorowanej część bolidu do podłoża oraz, z małym wyjątkiem, umieszczanie ich poniżej ustalonej dla bolidu płaszczyzny odniesienia.
Wygląd samochodu
Wygląd samochodu
Zespół musi wystawić dwa samochody w takich samych barwach wyścigowych, których nie wolno modyfikować przez cały sezon. Wszelkie zmiany wyglądu w trakcie sezonu muszą uzyskać najpierw zgodę FIA.
Numer wyścigowy kierowcy musi być dobrze widoczny z przodu samochodu a nazwisko kierowcy na zewnętrznej stronie nadwozia. Nazwa zespołu i jego emblemat muszą być umieszczone na „nosie” samochodu.
Żeby odróżnić dwa bolidy tego samego zespołu, kamery umieszczone na szczycie nadwozia muszą być pomalowane na jaskrawo żółto i jaskrawo czerwono – inaczej na każdym z dwóch samochodów.
Uzupełnianie paliwa w trakcie treningów może odbywać się tylko w garażach (box’ach) zespołu i garażach wyznaczonych przez FIA a w trakcie kwalifikacji i wyścigu wyłącznie w granicach linii serwisowych.
Kierowca może pozostać w samochodzie a silnik może być włączony podczas tankowania, o ile jest używany do tego system uzupełniania paliwa zaakceptowany przez FIA. Podczas takiego tankowania zespół tankujący musi nosić ubrania chroniące przed ogniem a za samochodem musi asystować soba obsługująca gaśnicę.
Paliwo można uzupełniać w dowolnej ilości w trakcie treningów, dwóch pierwszych sesji kwalifikacji Q1 i Q2 oraz podczas wyścigu.
Nie wolno tankować między zakończeniem trzeciej części kwalifikacji Q3 a rozpoczęciem wyścigu oraz w trakcie trzeciej sesji kwalifikacyjnej.
Kierowca musi wystartować do wyścigu z taką ilością paliwa, z jaką ukończył kwalifikacje. Jeśli kierowca zaczyna trzecią część kwalifikacji i nie może jej ukończyć z powodu braku paliwa, wówczas zespół musi zgłosić FIA ilość paliwa niezbędną do zatankowania.
Zawodnicy, którzy nie mogą uczestniczyć w trzeciej części kwalifikacji Q3, muszą na piśmie poinformować FIA o ilości paliwa, jaka będzie zatankowana do samochodu. Takie uzupełnienie paliwem może się odbyć dopiero po zwolnieniu samochodu z Parc Fermé w dniu wyścigu.
Wstrzymanie wyścigu
Uzupełnianie paliwa w czasie, gdy wyścig jest wstrzymany, jest zabronione, chyba że wstrzymanie wyścigu zastało kierowcę wjeżdżającego na linię serwisową, bądź będącego już na niej.
Zmiana samochodu, naprawa, poprawki
Zmiana samochodu
naprawa
poprawki
Każdy kierowca może mieć jednocześnie nie więcej niż dwa samochody gotowe do użytku. Samochodu nie można zmienić jeśli wyścig rozpoczął się, ale możliwa jest wymiana podwozia w sytuacji, gdy podczas wyścigu ulegnie ono takiemu uszkodzeniu, którego nie da się naprawić.
Jeśli zmiana samochodu lub jego modyfikacja nastąpiła między kwalifikacjami a wyścigiem, wówczas kierowca musi startować z linii serwisowej (pit lane).
Zmiana skrzyni biegów powoduje przesunięcie o 5 miejsc startowych w tył stawki a silnika o 10 lub zupełnie na koniec stawki.
Praca mechaników
Mechanicy mogą pracować wyłącznie w specjalnie wyznaczonym miejscu zwanym Parc Fermé, gdzie zaparkowane są wszystkie bolidy od momentu kiedy pierwszy raz opuszczą garaże w czasie kwalifikacji aż do rundy formującej przed startem w dniu wyścigu. Ich działania są ograniczone do czynności ściśle wytyczonych przez regulamin jak zmiana opon czy odpowietrzenie hamulców. Uzupełnienie paliwa możliwe jest tylko według ustalonych reguł podobnie jak niewielkie zaledwie poprawki przedniego skrzydła.
Kontrola
W sobotę od 18.30 do 8.30 w niedzielę jest czas na pomiary, weryfikacje i ważenie pod czujnym okiem komisarza technicznego, samochody nie mogą już opuszczać wyznaczonego obszaru. Taka kontrola ma oczywiście zapobiegać wprowadzaniu poprawek tuż przed wyścigiem, bo mogłyby mieć duży wpływ na jego wynik. Wyjątek stanowią modyfikacje wynikające z warunków pogodowych, np. gdy kwalifikacje na suchej nawierzchni poprzedzają wyścig na mokrej nawierzchni lub odwrotnie. Wówczas FIA pozwala zespołom na dokonywanie odpowiednich zmian.
Ważenie i kontrola
Ważenie i kontrola
Do każdego wyścigu powołany jest specjalny zespół, który w czasie całego weekendu weryfikuje wszystkie startujące samochody pod względem bezpieczeństwa i zgodności z regulaminem technicznym.
Pierwsza weryfikacja następuje w czwartek przed treningiem. Samochód, który nie przejdzie badań, nie może uczestniczyć w treningu.
Jeśli podczas weekendu zespół dokonywał modyfikacji lub jeśli bolid uległ wypadkowi, musi być poddany dodatkowej weryfikacji. Bolid w ciągu weekendu jest ważony kilkakrotnie - wybiórczo w czasie treningów i kwalifikacji oraz zawsze po wyścigu. Za naruszenie tego punktu regulaminu kierowca może ponieść karę w postaci utraty czasu w kwalifikacjach lub wykluczenia z wyścigu.
Jednym z regulaminowych wymagań technicznych jest minimalna waga bolidu, która wynosi 605 kg razem z kierowcą.
W sezonie zespół może wykonać nie więcej niż 15 000 km testów w roku kalendarzowym, wyłącznie w miejscach zaakceptowanych przez FIA. Testy na torze nie mogą być wykonywane między pierwszym tygodniem wyścigowym w sezonie a końcem roku kalendarzowego. Akcje promocyjne nie podlegają tym wymaganiom i nie są wliczane do testów ale już treningi juniorów i testy aerodynamiczne są obwarowane dozwoloną liczbą dni i przedziałem czasowym wyznaczonym na ich wykonanie w roku kalendarzowym.
Testy w tunelu aerodynamicznym nie mogą być przeprowadzane na modelach, których wymiary przekraczają 60% rozmiarów rzeczywistych a maksymalna dozwolona prędkość w takim tunelu to 50m/s.
Testom przygląda się obserwator wysłany przez FIA, dlatego co roku ustalany jest plan testów poszczególnych zespołów. Samochody przeprowadzające testy muszą być wyposażone w zaakceptowane przez FIA standardowe jednostki kontrolne, co ułatwia pracę obserwatorów i dostarcza informacji FIA.