Autodrom Główna Kontakt Agencja
 
  AUTODROM : Kariera wyścigowa

O Agencji
Współpraca
Kontakt
..
Kalendarz
FAQ
 
Lip29

Formuła Student w Polsce

 Formuła Student w Polsce
Formuła Student w Polsce? A TAK!

I nie chodzi tu o uczestnictwo polskich zespołów w tych zawodach (o których poniżej), a o organizację międzynarodowej imprezy.
Tym razem Polska, poprzez Fundację "Formuła Student Polska", dołącza do zacnej grupy organizatorów tego wydarzenia.
Już 27 sierpnia rozpoczną się zawody na torze wyścigowym w Słomczynie ("Autodrom Słomczyn") pod Warszawą i potrwają 4 dni.
W tym czasie zgłoszone ekipy studentów zaprezentują swoje bolidy, a także wezmą udział w dynamicznych konkurencjach pod czujnym okiem sędziów i ekspertów.


A teraz krótko, czym jest Formuła Student?

Formuła Student to międzynarodowy konkurs dla młodych, kształcących się jeszcze, inżynierów różnych specjalności.
Uczelnie techniczne (i nie tylko!) z całego świata mogą wystawić do konkursu kilkuosobowe zespoły, których zadaniem jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie zaprezentować swój prototyp jednomiejscowego samochodu wyścigowego spełniającego warunki określone regulaminem zawodów oraz wykazujące się oszałamiającymi osiągami na torze.

Na końcową ocenę projektu składają się wyniki z kilku konkurencji podzielonych na dwie grupy: konkurencje statyczne i konkurencje dynamiczne, z których najwyżej punktowaną jest tzw. Endurance, czyli przejechanie kilkunastu okrążeń zbudowanym bolidem - oczywiście na czas.
Sędziowie zawodów bardzo skrupulatnie badają każdy z bolidów pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z regulaminem. Dopuszczenie prototypów do konkurencji dynamicznych nie zawsze jest możliwe, a emocje z tym związane są ogromne!

Co czyni te zawody wyjątkowymi, to fakt, że są one nie tylko testem umiejętności konstrukcyjnych w warunkach rywalizacji na torze, ale również platformą, która łączy młodych inżynierów z doświadczonymi specjalistami z przemysłu motoryzacyjnego i świata motor-sportu. Każdy zespół będzie miał okazję przedstawić swoje projekty i koncepcje przed panelami ekspertów, którzy nie tylko ocenią techniczne aspekty, ale także zbadają u studentów gruntowność wiedzy i zrozumienie praktycznych aspektów konstrukcji pojazdów.

Historia zawodów i sam pomysł sięga lat 80-tych ub. wieku i oczywiście idea narodziła się w USA. Tam też rozegrano pierwsze zawody Formuły Student - nazywanych wcześniej Formula SAE od Society of Automotive Engineers. Z czasem pomysł ten zyskiwał stopniowo aprobatę na całym świecie i do zawodów zaczęła przystępować coraz większa grupa studenckich zespołów inżynierskich. Dosyć szybko pomysł rozwinął się równiez w Europie. Najbardziej prestiżowymi zawodami w tym cyklu są zawody FS UK, rozgrywane na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, a także FS Germany, gdzie, ze względu na bardzo rozwiniętą gałąź przemysłu motoryzacyjnego i jej związki z uczelniami, cieszy się nie tylko sporym zainteresowaniem, ale stanowi nie lada wyzwanie pod względem techniczny.

Do tego towarzystwa z czasem dołączyły kolejne kraje europejskie takie, jak Austria, Holandia, Hiszpania, Czechy, Węgry, a ostatnio także Chorwacja i Szwajcaria. A teraz od roku 2023 Polska jako kolejny kraj będzie organizować tę imprezę i liczymy na to, że na stałe zagości w studenckim (i nie tylko) kalendarzu.


Formula Student przyciąga najlepsze umysły z uczelni z całego świata, a studenci z polskich uczelni mają już całkiem bogatą historię uczestnictwa w tych zawodach. A zaczęło się to od startu wrocławskiej ekipy PWR RT z projektem jeszcze w roku 2009. Od tamtego czasu 13 polskich ekip wystawiało swój projekt w ponad 70 zawodach w Europie, USA a nawet w Australii!!

Więcej do poczytania o tych zawodach, a także garść cennych informacji o wynikach polskich zespołów można znaleźć na stronie Autodrom, a także na stronie organizatorów imprezy FS Poland.

A dlaczego o tym piszę?

Bo jestem świadkiem, jak bardzo ta idea się rozwinęła na przestrzeni lat i z jakim entuzjazmem studenci wszystkich ekip biorą w niej udział, rozwijając swoje nie tylko inżynieryjne umiejętności.

Jeszcze raz przypomnę kluczowe informacje nt. wydarzenia Formula Student Poland.
Miejsce: Tor Słomczyn, pod Warszawą, niedaleko Grójca.
Czas: 27- 30 sierpnia 2023.
Organizator: Fundacja Formuła Polska

Zapraszam wszystkich do kibicowania!GŁÓWNA :: O AGENCJI :: WSPÓŁPRACA :: FAQ :: KALENDARZ :: KONTAKT