Autodrom Główna Kontakt Agencja
 
  AUTODROM : Kariera wyścigowa

O Agencji
Współpraca
Kontakt
..
Kalendarz
FAQ
 
Cze09

Biblioteczka kierowcy wyścigowego

Biblioteczka kierowcy wyścigowego
Naturalnie biblioteczka każdego kierowcy wyścigowego wygląda inaczej, zależnie od jego gustu, poczucia humoru, wykształcenia i upodobań literackich. Skupmy się jednak wyłącznie na takiej literaturze, która pomaga w rozwijaniu kariery kierowcy wyścigowego i osiąganiu kolejnych jej etapów.

Pamiętajmy przy tym, że rozwój nie kończy się na zdobyciu pewnych umiejętności związanych z techniką jazdy. Musi to być także rozwój mentalny, osobowy, psychiczny, który da pełne skupienie na celu, który pozwoli przetrwać sukcesy i porażki, nadal zachowując zorientowanie na cel. Niebagatelne znaczenie ma także rozwój fizyczny, kondycyjny, trzeba uświadamiać sobie o które partie ciała należy dbać szczególnie. Dobrze byłoby również znać podstawy mechaniki pojazdu, by wiedzieć jaką reakcją samochodu poskutkuje nasze zachowanie za kierownicą. Zakładamy również, że kierowca jest entuzjastą sportu, który uprawia. Powinien zatem znać główne wydarzenia, pamiętać mistrzów i podziwiać chwile utrwalone na fotografiach.

W biblioteczce kierowcy znajdą się zatem różne sekcje…

TECHNIKA JAZDY

Bob Boundurant ma wieloletnie doświadczenie zarówno jako kierowca wyścigowy, jak i instruktor nauki i doskonalenia jazdy wyścigowej. W jego szkole uczyły się nazwiska z pierwszych stron światowych gazet i to nie tylko tych o sportach motorowych. "Bob Bondurant on High Performance Driving" zawiera wiele cennych uwag, wskazówek i ćwiczeń zorientowanych na doskonalenie techniki jazdy. Od postawy za kierownicą, przez opanowanie toru jazdy w zakrętach, podsterowności i nadsterowności, aż po kontrolowaną jazdę poślizgiem i sytuacje awaryjne. To elementarz każdego kierowcy, zwłaszcza kierowcy wyścigowego, który musi znać swój samochód jak nikt inny.

Wielu kierowców wyścigowych po zakończeniu kariery prowadzi szkolenia i seminaria. Tematem spotkań z adeptami jazdy wyścigowej są różne aspekty uprawiania tego sportu, m.in. zarządzanie sobą, rozwijanie konkretnych umiejętności, ćwiczenie technik, strategie. "Inner Speed Secrets. Mental Strategies to Maximize Your Racing Performance." jest książką napisaną przez Rossa Bentley'a, w oparciu o cykl takich właśnie, prowadzonych przez niego wykładów.

W innej swojej książce "Speed Secrets. Professional Race Driving Techniques." Ross Bentley opisuje techniki jazdy wyścigowej, uczy m.in. jak skrócić czas okrążenia, jak najszybciej pokonać zakręty i jak ćwiczyć, by osiągać rezultaty.

Do książek podpowiadających jak doskonalić techniki wykorzystywane przez kierowców w czasie wyścigów samochodowych należy także "WINNING Driver's Handbook" George'a A. Andersona, która jest absolutnym elementarzem każdego kierowcy wyścigowego.

SIŁA UMYSŁU I PSYCHIKI

Tytuł książki Paula Castle "Psychology of Motorsport Success. How to Improve Your Performance with Mental Skills Training." właściwie mówi wszystko o tej publikacji. Ważne jest jednak to, że książka ta zawiera zestawy ćwiczeń rozwijających umiejętności psychologiczne niezbędne w zawodach. Ćwiczenia mogą wykonywać zawodnicy, praktykanci i uczniowie sztuki wyścigowej, w dowolnej kolejności i poświęcając dowolną ilość czasu.

Dla tych, co lubią uczyć się na błędach innych jest publikacja Christophera Hiltona - człowieka przez lata związanego z wyścigami samochodowymi, autora wielu publikacji na ten temat, a przede wszystkim osoby, która doskonale zna to środowisko. Stąd jego książka "Inside the Mind of the Grand Prix Driver" jest wyjątkowo szczerym i prawdziwym zapisem myśli i uczuć naszych wyścigowych idoli. Rozmówcy opowiadają o swoich nadziejach i obawach, o początkach kariery i o motywacji, która każe startować w kolejnych zawodach a także o wypadkach, sposobach radzenia sobie z negatywnymi emocjami i wpływie wyścigów na życie prywatne.

RELACJE Z INNYMI CZŁONKAMI ZESPOŁU, MENEDŻEREM I SPONSOREM

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaką osobowość musi mieć kierowca i jakie powinno być otaczające go środowisko, by odnosił sukcesy w światowych wyścigach samochodowych, sięgnij po "Race to Win. How to Become a Complete Champion Driver" Dereka Daly. Autor miał wiele własnych doświadczeń w wyścigach samochodowych ale pokusił się także o analizę karier innych kierowców, w tym wielu legendarnych, oraz o przyjrzenie się porażkom. Na tej podstawie napisał swoją książkę.

Carroll Smith w "Drive to Win. Essential Guide to Race Driving" mówi o roli kierowcy we wszystkich działaniach, które składają się na wyścig. Zwraca uwagę na relacje kierowcy z inżynierem, menadżerem zespołu i sponsorem, z tymi ludźmi, bez których kierowca nie może efektywnie pracować.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dla tych, którzy typowo technicznie podchodzą do Formuły 1 i sportów motorowych w ogóle, przeznaczona jest książka "Science of Formula1 Design" Davida Tremayne'a. Opisuje ona wszelkie aspekty techniczne współczesnych samochodów wyścigowych.

Techniczne aspekty Formuły 1 od lat przybliża nam Giorgio Piola a jego "Formula 1 Technical Analysis 2007-2008" jest równie istotnym podsumowaniem sezonu, co "Formula 1 Yearbook", choć skoncentrowanym na samochodzie a nie na ludziach. Jeśli chcesz poznać tajniki silników, opon, podwozia, aerodynamiki i regulaminów oraz rozwój zespołów w porównaniu z poprzednim sezonem, koniecznie czytaj "Formula 1 Technical Analysis" z każdego roku.

Roger Smith jest zawodowym analitykiem i takie właśnie czysto analityczne i techniczne podejście do Formuły 1 prezentuje w swojej książce "Analysing Formula 1. Innovative Insights into Winners and Winning in Grand Prix Racing since 1950". Jest to pozycja, która zadowoli każdego fana wykresów, tabelek, zestawień i statystyk. A wszystko to na bazie danych zbieranych od pierwszego wyścigu Formuły 1, czyli od 1950 toku. Nie brakuje tam pięknych zdjęć ani wypadku Roberta Kubicy.

ALBUMY

"Grand Prix Driver by Driver" Philipa Raby to ilustrowana przepięknymi zdjęciami baza informacji o wszystkich kierowcach startujących w Grand Prix Formuły 1. Oprócz krótkiej biografii zawiera także statystyki dotyczące liczby startów i zwycięstw.

"Formula 1 in Camera 1980-89". Quentin Spurring pokazuje piękno Formuły 1 lat osiemdziesiątych rok po roku. Zdjęcia wykonał oddany Formule 1 fotograf i jej wielki fan - Rainer Schlegelmilch. Jego obiektyw pokazuje nam ówczesne gwiazdy: Gilles Villeneuve, Alan Jones, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost i Ayrton Senna, zagląda do stajni i na tory wyścigowe.

"Formula 1 Yearbook 2008-2009" Luc Domenjoz. F1 yearbook jest wydawany każdego roku po zakończeniu sezonu już od 20 lat. Zawiera wszystkie informacje o sezonie, opisuje wydarzenia, podaje analizy, wyniki i opinie, konfrontuje z historią a do tego jest pięknie ilustrowana zdjęciami wysokiej jakości. Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego fana Formuły 1.




źródło: Autodrom.pl
 
 
Dodaj do:
Facebook
|
Zakładki Google
|
Delicious
|
Twitter
|
Wykop

GŁÓWNA :: O AGENCJI :: WSPÓŁPRACA :: FAQ :: KALENDARZ :: KONTAKT