Analiza pozwala na pokazanie pozycji zespołu w otoczeniu skali makro. W punktach przedstawiony jest ogólny zarys analizy.
1. Strengths - Mocne Strony
PWR Racing Team jest silną grupą zmotywowanych studentów Wydziału Mechanicznego. Jest to jedyny w Polsce takiej klasy projekt, tak więc przy przystąpieniu do przedsięwzięcia, grupa została wyselekcjonowana spośród najlepszych studentów związanych z mechaniką i zarządzaniem. Zespół ma swoją siedzibę we Wrocławiu, gdzie otrzymuje duże wsparcie dydaktyczne. Należy również dodać, iż Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej od lat uchodzi za najlepszy wydział o tym profilu w Polsce. Studenci tworzący pojazd mają dostęp do nowoczesnych technologii komputerowych i potrzebnych programów, które zapewnia im Politechnika i firma Autodesk. Mocną stroną zespołu jest również student Akademii Sztuk Pięknych ze względu na swoją wiedzę na temat wzornictwa przemysłowego.
- Unikalny projekt w skali Polski
- Jedyny zespół Formuły Student w Polsce
- Mocny zespół
- Szeroka wiedza specjalizacyjna
- Zaplecze dydaktyczne
- Dostęp do nowoczesnych technik komputerowych
- Wsparcie Politechniki Wrocławskiej
- Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych
- Zapał do pracy
- Silna motywacja
- Dobre zaplecze przemysłowe na Dolnym Śląsku i jego okolicy
- Najlepszy Wydział Mechaniczny w kraju - możliwość łatwej kompletacji zespołu i dodatkowego naboru członków
2. Weaknesses - Słabe Strony
Jako prekursor Formuły Student w Polsce, zespół ma małe doświadczenie w tej dziedzinie. W kraju projekt nie jest wciąż znany w środowisku akademickim oraz branżowym. Słabą stroną zespołu jest również wyuczony system myślenia procesowego, szeroko rozwinięty w polskim systemie szkolnictwa. Aby pomyślnie zakończyć projekt, zespół musi przestawić swoje podejście na strategiczne, co odpowiedniego nakładu pracy własnej. Barierą jest także znikoma możliwość własnego wytworzenia zaprojektowanych podzespołów, ponieważ zespół nie posiada odpowiedniego do tego zaplecza.
- Pierwszy projekt tego typu na Politechnice Wrocławskiej
- Pierwszy projekt Formuły Student w Polsce
- Powolna zmiana z podejścia procesowego na strategiczne
- Brak własnego zaplecza technologicznego
3. Opportunities - Szanse
PWR Racing Team ma możliwość zaistnieć na arenie międzynarodowej oraz osiągnąć sukcesy w Formule Student. Może dzięki temu zdobyć rozgłos jako pierwszy zespół z Polski biorący udział w tym prestiżowym projekcie. PWR Racing Team może otworzyć się nie tylko na nowe doświadczenia związane z konstrukcją bolidu, ale również poznać pracę w grupie, systemy zarządzania i pokrewne dziedziny. To również duża szansa na poznanie odpowiednich firm i ludzi powiązanych z branżą motoryzacyjną, jak i innych studentów posiadających podobne zainteresowania. Dla młodych konstruktorów to możliwość pracy przy ciekawym przedsięwzięciu, tworząc niekonwencjonalne rozwiązania. To także szansa dla uczelni na lepszą promocję wśród przyszłych kandydatów na studia techniczne. Dla zespołu to możliwość rozwoju zainteresowań, a po zakończeniu nauki znalezienia dobrej pracy w zawodzie.
- Zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia z zakresu projektowania, zarządzania, pracy w grupie
- Duże zainteresowanie projektem wśród młodych ludzi
- Reklama uczelni, wydziału i zespołu
- Zainteresowanie mediów
- Niski koszt dla sponsorów przy relatywnie dużych korzyściach
- Szkolenia studentów
- Wyjazdy zagraniczne
- Poznanie nowych ludzi z branży motoryzacyjnej
- Szanse na rozgłos poprzez popularność Formuły 1 w Polsce dzięki sukcesom Roberta Kubicy
4. Threats - Zagrożenia
PWR Racing Team skupia się jedynie na takich problemach jak brak sponsorów, czy wykonawców. To byłoby największą blokadą w realizacji przedsięwzięcia.
- Brak sponsorów
- Brak wykonawców
- Kryzys gospodarczy
- Nieukończenie projektu w czasie